Dáváme vašim investicím smysl

Platina a paladium

Platina je velmi vzácný, těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Lidově se nazývá bílé zlato. Ročně se platiny vytěží jen cca 200 tun, což je přibližně 12krát méně než kolik se vytěží zlata. Přibližně 70% celosvětové těžby platiny probíhá na jednom místě – v Jihoafrické republice. Z dlouhodobého hlediska je cena platiny převážně určována náklady na těžbu, které se neustále zvyšují.

Platina má vlastní vnitřní materiálovou hodnotu. Poptávka po platině je dlouhodobě rostoucí v důsledku zvyšujících se potřeb ze strany např. automobilového, či klenotnického průmyslu. Přiblížně 50% roční produkce platiny se použivá na výrobu automobilových katalyzátorů.

Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy, který se vyznačuje největší reaktivitou ze všech drahých kovů. Nalézá uplatnění především při výrobě průmyslových katalyzátorů a jako součást slitin pro dentální a šperkařské využití.

Pro investiční účely se vyrábějí slitky z platiny i palladia a platinové mince, které z dlouhodobého hlediska doplňují a diverzifikují portfolia drahých kovů. Investiční platina ani palladium nejsou osvobozeny od DPH.

Cena platiny

Most Recent Quotes from www.kitco.com

Cena během 24 hodin v dolarech za trojskou unci

Cena palladia

Most Recent Quotes from www.kitco.com

Cena během 24 hodin v dolarech za trojskou unci